Drodzy Rodzice, 
weszliśmy w Nowy Rok 2016. To już mała tradycja, że dzielimy się naszymi spostrzeżeniami o minionym roku.

 

orszak

W kolejnym, siódmym już roku działania projektu edukacyjnego Stowarzyszenia NURT we Wrocławiu znacznie urośliśmy: powstało nowe przedszkole ZDRÓJ II na Ostrowie Tumskim, Szkoła ZDRÓJ ma już 3 klasy, a Szkoła ISKRY - 4 klasy. Rok szkolny rozpoczęliśmy ze 104 rodzinami, w tym 36 to nowe rodziny. Liczba uczniów urosła do 189, w tym 101 to uczniowie szkół, a 88 – dzieci w przedszkolach. Chcieliśmy podzielić się z Państwem najważniejszymi, w naszej ocenie, wydarzeniami i inicjatywami w minionym roku. 

 

 

JaselkaZajaczki2015

Tradycyjnie rozpoczynaliśmy Orszakiem Trzech Króli 2015, po którym odbył się koncert kolęd w wykonaniu braci Golców. Orszak zgromadził ponad 20 tysięcy wrocławian. W styczniu przybyli do ZDROJU Dziadkowie wraz z Babciami na spotkanie z ukochanymi wnuczkami. Niezwykle przejęte Zajączki, Orły i Niedźwiadki zaprezentowały swoje jasełka. W Szkole ISKRY uczniowie przedstawili jasełka w formie radiowej relacji z tego ważnego, historycznego wydarzenia, jakim było narodzenie Jezusa w Betlejem.

 

Ojcowie na start 2015

W sobotę 23 maja 215 drużyn, (czyli 430 osób) stanęło na linii startu Rodzinnego Wyścigu Rowerowego „Ojcowie na Start”. Emocje były ogromne! Rodzice z dziećmi pokonali trasę 7 km, dopingowani przez bliskich. Na mecie na wszystkich czekały medale, a na zwycięzców - puchary. Popularność tego wydarzenia oraz pozytywny odbiór uczestników zachęcają do wpisania wyścigu „Ojcowie na Start” na stałe do naszego kalendarza imprez.

 

 

DzienMamy2015

W połowie marca odbyła się VI konferencja rodzinna z cyklu „Kocham, więc wychowuję”. Wśród prelegentów gościliśmy Dominikę Figurską, Monikę Ogrodnik i Piotra Wysockiego.

 

Maj był szczególnie obfity w różne wydarzenia. Z okazji Dnia Mamy w trakcie specjalnej akademii uczennice wręczyły swoim mamom bilety podróży biura Travel ZDRÓJ i zaprezentowały piękne tańce regionalne z kilkunastu krajów.

 

Wycieczka na Sleze 2015

Również w maju dziewczynki ze szkoły pod opieką wychowawczyń i mam wyruszyły do Sobótki, by wspiąć się na Ślężę. Po drodze napotkały pierwsze ślady wiosny – kwitnącą koniczynę zajęczą, zawilce i fiołki. Maszerując pod górę, uczyły się rozpoznawać gatunki drzew i krzewów. Na szczycie rozłożyły obozowisko i upiekły kiełbaski na ognisku. Wysłuchały także tutejszych legend, a w drodze powrotnej chętnie śpiewały i rozwiązywały zagadki w języku angielskim.

 

 

Jednak najważniejszymi wydarzeniami w maju były uroczystości Pierwszej Komunii Świętej uczniów klas II Szkoły ZDRÓJ i Szkoły ISKRY, które miały miejsce w Kościele Najświętszej Maryi Panny na Piasku. Pierwszą Komunię Świętą przyjęło 9 uczennic i 9 uczniów. Przez kolejne dni uczniowie brali udział w „białym tygodniu”, którego miłym elementem były codzienne wspólne śniadania, przygotowywane po Eucharystii przez rodziców. W ramach przygotowań do I Komunii św. odbył się cykl wykładów dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych.

 

Straz pozarna w przedszkolu 2015

W czerwcu gościliśmy w Przedszkolu pracowników Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu. Strażacy opowiedzieli najmłodszym o swojej pracy, zaprezentowali wyposażenie wozu strażackiego oraz przypomnieli podstawowe zasady bezpieczeństwa.

 

 

 

 

 

Piknik Rodzinny 2015

13 czerwca w radosnej atmosferze obchodziliśmy Święto ZDROJU i ISKIER. Z tej okazji spotkaliśmy się wszyscy w czasie rodzinnego pikniku na terenie zielonym przy szkole dla dziewcząt. Spotkanie rozpoczęły występy artystyczne uczniów z obu szkół. Tuż po nich swoje umiejętności zaprezentował Teatr Rodziców w sztuce pt.: „Na straganie”. Na dzieci czekały też liczne atrakcje przygotowane przez rodziców, m.in. mecz piłki nożnej, lina wspinaczkowa, kącik dla maluchów, tor przeszkód, strzelanie z łuku, stoisko lekarskie i stoisko artystyczne. Przy wspólnym stole raczyliśmy się przygotowanymi smakołykami i ciepłym posiłkiem w porze obiadowej. Rodzice mogli wziąć udział w konkursie na najpyszniejszy chleb i najlepszą pastę do chleba. 

 

1 września otworzyliśmy drugie przedszkole w samym centrum miasta, na Ostrowie Tumskim. W łączonej grupie bawi się i uczy szesnaścioro 3- i 4-latków. Grupy mają interesujące nazwy: Jeżyki i Mróweczki.

 

Dolnoslaski Festiwal Nauki 2015

We wrześniu uczennice Szkoły Podstawowej ZDRÓJ zdobywały praktyczną wiedzę w czasie warsztatów podczas XVIII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Nie tylko zbudowały fontannę, odkryły tajniki akustyki i „błogiej ciszy”, ale także z dużym zainteresowaniem przyjrzały się próbom dymowym i pracy kamery termowizyjnej.

 

W październiku uczniowie wszystkich placówek wybrali się do Narodowego Forum Muzyki na Koncert „Orient w muzyce”. Przygotowany z myślą o młodych melomanach koncert był lekcją sztuki z udziałem Orkiestry Symfonicznej NFM i uczniów Szkoły Baletowej. Od września do grudnia uczniowie Iskier odbyli łącznie 12 mniejszych i większych wycieczek.

 

Wielu wzruszeń dostarczył występ uczennic Szkoły Podstawowej ZDRÓJ z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Dziewczynki zaprezentowały bogaty repertuar pieśni i wierszy patriotycznych w każdej grupie przedszkolnej.

 

Podchody Swieto Niepodleglosci 2015

Tradycją już stało się, że w dniu 11 listopada rodziny ZDROJOWE i ISKROWE spotykają się na PODCHODACH W NURCIE NIEPODLEGŁOŚCI. Tym razem bieg odbywał się na Wyspie Opatowickiej. Do zabawy zgłosiło się 122 uczestników, w tym 68 dzieci (prawie wszyscy zgłoszeni byli obecni). Organizatorzy, oprócz zadań związanych z początkami II RP, przygotowali zagadki ze świata przyrody. Uczestnicy dowiedzieli się, co to jest grąd, a grupa uciekająca dodatkowo miała kilka przyrodniczych przystanków, między innymi przy uroczysku. Na koniec na wszystkich uczestników czekał ZDROJOWO-ISKROWY bigos. Garnki szybko zostały opróżnione przez zmęczoną, ale i radosną ekipę. Podchody zakończyły się remisem i ojcowie obu drużyn zostali udekorowani kokardami narodowymi. Piosenki patriotyczne śpiewane były przy akompaniamencie deszczu i dwóch gitar.

 

Wyklad Moniki Gajdy 2015

Ponadto w ramach wykładów dla rodziców gościliśmy Piotra Giertycha, Monikę Gajdę i Dobrochnę Lamę. Odbyły się kolejne edycje wydarzeń prowadzonych przez rodziców: Kiermasz Bożonarodzeniowy, bal karnawałowy dla przedszkolaków, spotkania formacyjne dla mam i spotkania dla dzieci dotyczące ciekawych zawodów. 

 

Oprócz wymienionych wydarzeń odbyło się wiele innych, większych i mniejszych spotkań na gruncie rodzinnym. I właśnie te małe wydarzenia są nie mniej ważne, ponieważ sprzyjają nawiązywaniu relacji i zaprzyjaźnianiu się rodzin "Nurtowych", co ma ogromne znaczenie dla tworzenia dobrego środowiska wychowawczego dla naszych dzieci.

 

Te wszystkie wydarzenia nie byłyby możliwe, gdyby nie wielkie zaangażowanie rodziców. Bardzo serdecznie dziękujemy za Wasze wsparcie, a także za to, że coraz więcej wydarzeń, spraw naszej społeczności przejmujecie i organizujecie samodzielnie z niewielkim wsparciem szkół i przedszkola. To bezinteresowne zaangażowanie jest wspaniałym przykładem dla naszych dzieci i jesteśmy przekonani, że one przerosną nas w czynieniu dobra.

 

Chcieliśmy również bardzo serdecznie podziękować naszym wspaniałym nauczycielom, których grono jest już dosyć duże – ponad 20 nauczycielek w Przedszkolu i Szkole ZDRÓJ oraz 10 nauczycieli w Szkole ISKRY. Drodzy nauczyciele, bardzo cenimy Wasze zaangażowanie. Wielką radość sprawia nam obserwowanie Waszego rozwoju. To dzięki Wam nasze szkoły stają się coraz lepsze.

 

Życzymy Państwu, by nowy rok był dla Was i Waszych Rodzin czasem rozwoju we wszystkich ważnych aspektach życia. Niech nie zabraknie Państwu wytrwałości w wychowaniu dzieci i czynieniu Waszych Rodzin coraz lepszymi, a przez to szczęśliwszymi.

W imieniu Zarządu Stowarzyszenia 
Andrzej Dunajski